Dekoracje wspierające rozwój czyli jak zachęcać dziecko do nauki.
Schyłek wakacji kojarzy mi się z podekscytowaniem związanym z kompletowaniem szkolnej wyprawki. To również czas największych dziecięcych dylematów. Który zeszyt będzie odpowiedni do jakiego przedmiotu, ile ukrytych przegródek ma nowy piórnik i czy w plecaku na pewno jest przestrzeń przeznaczona wyłącznie na śniadaniówkę. Zawsze lubiłam mieć wszystko zorganizowane jeszcze zanim zabrzmiał pierwszy dzwonek. Dlatego wszystkie książki, zeszyty i przybory miały swoje miejsce w moim biurku już w połowie sierpnia. Pamiętam również różnego rodzaju pomoce naukowe. Kto nie marzył o podświetlanym globusie i tablicy korkowej zawieszonej nad biurkiem, niech pierwszy rzuci kamieniem! Dopiero po jakimś czasie zrozumiałam, że lampka z kontynentami i grafika z przekrojem człowieka miały głębszy przekaz i służyły utrwalaniu wiedzy. Jedno wiem. Dzięki temu zawsze, nawet wybudzona ze snu, wskażę na mapie Wagadugu, stolicę Burkiny Faso i prostownik łokciowy nadgarstka. Czyli zadziałało!
Organizacja pokoju dla ucznia
W poprzednim wpisie wskazałam ci kilka zasad dobrej organizacji pokoju dla ucznia. Skupiłam się wtedy na podstawach. Jeżeli jeszcze nie czytałaś tego tekstu to bardzo cię do tego zachęcam! Dowiesz się z niego między innymi jak stworzyć sprzyjającą przyswajaniu wiedzy przestrzeń, jakich w tym celu użyć kolorów i oświetlenie o jakiej barwie zastosować. Wspomniałam również o parametrach i ustawieniu biurka względem światła, a także o tym jak wspomagać regenerację. Koniecznie sprawdź czy łóżko twojego dziecka stoi w odpowiednim miejscu i czy takie ustawienie korzystnie wpływa na jego odpoczynek. Dzisiaj chciałabym rozszerzyć ten temat o detale, jakimi są dekoracje wspierające rozwój dziecka. Horyzonty można poszerzać nie tylko w tradycyjny sposób. Nauka poprzez zabawę i obcowanie wśród przedmiotów wspomagających zapamiętywanie to bardzo skuteczne metody! Przedstawię ci zatem kilka rozwiązań dla dzieci w zależności od ich wieku i upodobań.
Inspirujące dekoracje wspierające rozwój dziecka
- Dywan
Dywan to bez dwóch zdań dekoracja wielozadaniowa. Chroni od zimnego podłoża, redukuje hałas, a w przypadku śliskich powierzchni zapewnia bezpieczeństwo. Dobór odpowiedniego egzemplarza pomoże zdefiniować klimat, jaki chcemy nadać wnętrzu. Obok wymienionych funkcji może również stanowić doskonałą pomoc edukacyjną! W przypadku maluchów sprawdzą się wszystkie modele z wyraźnie zaznaczoną teksturą. Różne wysokości runa dywanu zapewnią maluchowi świetny trening sensoryczny. Wersja z geometrycznym wzorem wesprze naukę kształtów, a ta z różnorodną kolorystyką utrwali ich nazwy. Wybierając dywan do pokoju starszego dziecka możesz zdecydować się na konkretny wzór. Ten z motywem mapy świata lub dna oceanicznego na pewno ucieszy miłośnika geografii, nadruk alfabetu zadowoli przyszłego humanistę.
- Globus
Globus to najczęściej spotykana dekoracja wspierająca rozwój dziecka w pokoju ucznia. Występuje pod różnymi postaciami: lampki, interaktywnej pomocy naukowej z rysikiem czy jako puf! Ostatnia wersja to nie tylko sposób na codzienne utrwalanie położenia poszczególnych krajów. To również mięciutkie miejsce do siedzenia lub sposób na trening motoryki.
- Dekoracje ścienne
Elementy wystroju, które mają najbardziej zapadać w pamięć dziecka powinny znajdować się na wysokości jego wzroku. Tak więc wszystkie ścienne pomoce naukowe takie jak mapy, plakaty edukacyjne czy prace wykonane przez samego szkolniaka doskonale sprawdzą się w jego pokoju. Codzienne obcowanie pośród tego typu dekoracji wzmacnia efekt nauki. Ich zaletą jest również to, że w każdym momencie, w zależności od potrzeb oraz przerabianego materiału, możesz je bez problemu zmienić.
- Kalendarz i zegar
Zadaniem zarówno kalendarza jak i zegara jest bez wątpienia odmierzanie czasu. Jednak oba te przedmioty (często pomijane podczas projektowania dziecięcej przestrzeni) możesz wykorzystać jako dekoracje wspierające rozwój dziecka. Na rynku dostępnych jest mnóstwo modeli, które dzięki odpowiedniemu wzornictwu nie tylko będą stanowiły aranżacyjny akcent. Oprócz wizualnych aspektów zachęcą do aktywnego posługiwania się nimi i będą wsparciem podczas trenowania umiejętności organizacyjnych!
- Tablice
Magnetyczne, korkowe, suchościeralne lub połączenie wszystkich trzech w jednej! Wybierz taką która najbardziej sprawdzi się w pokoju twojego dziecka. Tablice same w sobie stanowią ozdobę. Zawieszone lub narysowane na nich prace i plany dziecka to dodatkowa dekoracja z walorem edukacyjnym. W przypadku najmłodszych możesz zastosować rysunkowy grafik dnia, dzięki któremu maluch będzie znał jego rytm. Taki zabieg spowoduje, że dziecko które nie posługuje się jeszcze zegarem będzie czuło się bezpiecznie. Najmłodsi bowiem potrzebują stałych rytuałów. Starszaki mogą zapisywać na tablicy zadania do wykonania lub najważniejsze dla nich sprawy. To świetna pomoc w kwestii organizacji.
- Ozdobne cyfry i litery
Dekoracje wspierające rozwój dziecka nie muszą być dosłowne i oczywiste. Poduszki w kształcie cyferek, pościel z napisami czy dywan z literami sprawiają, że dziecko w naturalny sposób przyswaja wiedzę. Jeśli dodatkowo są to przyjemne w dotyku akcesoria, nauka wydaje się równie przystępna!
- Rośliny
Natura to jeden z filarów urządzania pokoju zgodnie z zasadami Montessori. Jeśli jesteś tu pierwszy raz to musisz wiedzieć, że ten nurt w pedagogice jest szczególnie bliski mojemu sercu (w Poradniku znajdziesz obszerny materiał dotyczący właśnie tego zagadnienia). Rośliny to doskonały rodzaj dekoracji wspierającej rozwój dziecka! Nie tylko dodają wnętrzu uroku, ale stanowią również doskonałe pole obserwacji i trening odpowiedzialności.
Podsumowanie
Moją misją jest kreowanie wnętrz, które będą wspierały naturalny rozwój dzieci. Realizuję ją poprzez edukowanie w tym zakresie rodziców i pieczołowity dobór asortymentu, który im oferuję. Mam nadzieję, że ten materiał pomoże ci w stworzeniu wspierającej przestrzeni dla swojej pociechy. Dołącz do mojej misji!
Zostaw komentarz
Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej Polityka prywatności i Warunki korzystania z usługi serwisu Google.