Monochromatycznie nie znaczy monotonnie! Greige. Czyli o mariażu szarości z beżem.
Kolory w życiu człowieka pełnią bardzo ważną rolę. Mogą skutecznie stymulować do działania i pobudzać kreatywność, wyciszać i wspomagać regenerację, ale również drażnić i powodować niepokój. Jeżeli nie masz pewności jak wykorzystać ukryty w nich potencjał lub obawiasz się kolorystycznego chaosu postaw na monochromatyczną paletę barw. Takie rozwiązanie sprawdzi się szczególnie w przypadku minimalistów, osób wrażliwych na bodźce wizualne i dzieci. Wnętrza, w których dominuje jeden kolor, występujący w wielu odcieniach i tonacjach, są subtelne i harmonijne. Przekonaj się o tym, że mono nie ma nic wspólnego z nudą!
Wykorzystaj możliwości monochromatycznej palety barw w pokoju dziecka
Możesz to zrobić na co najmniej 3 sposoby:
-
Wyodrębnij odcieniami jednego koloru kąciki tematyczne
Stworzenie dziecku odrębnego miejsca do zabawy i nauki oraz odpoczynku i regeneracji powinno stanowić podstawę podczas aranżowania jego przestrzeni. Dziecięcy pokój bowiem łączy w jednym miejscu funkcje wielu pomieszczeń. Strefy możesz wydzielić zarówno przy użyciu odpowiednich mebli jak i właśnie kolorów. Paleta monochromatyczna sprawdzi się szczególnie w mniejszych wnętrzach. Nie zaburzy proporcji i nie przytłoczy feerią barw. Stosując taki zabieg sprawisz, że twoje dziecko będzie czuło się komfortowo i bezpiecznie.
-
W subtelny sposób wprowadź podział w pokoju rodzeństwa
O tym, w jaki sposób zaprojektować pokój dla rodzeństwa szczegółowo pisałam tutaj. Zastosowanie monochromatycznej palety barw w pokoju dzieci to doskonały sposób na zachowanie ładu i harmonii. Takie rozwiązanie w przestrzeni, którą dzieli ze sobą co najmniej dwójka rodzeństwa, zapewni tak bardzo potrzebny w tym przypadku balans i ograniczy dodatkowe bodźce wizualne.
-
Zastosuj jednobarwną bazę dla kolorowych akcentów
Monochromatyczna podstawa kolorystyczna w pokoju dziecka może stanowić doskonałe tło dla pozostałych elementów i dekoracji. Nie zapominaj, że w przestrzeni dziecka cyklicznie pojawiają się nowe elementy, takie jak prace artystyczne, ulubione motywy czy zabawki. Ograniczenie kolorów w tle pozwoli utrzymać porządek wizualny i brak poczucia przytłoczenia.
Postaw na greige
Kolorem dającym wiele możliwości aranżacyjnych, a jednocześnie ograniczającym ryzyko projektowego niepowodzenia jest greige. To niebanalne połączenie szarości z beżem (grey+beige) jest jak kameleon. W zależności od koloru sąsiadujących z nim elementów wyposażenia, takich jak meble czy tekstylia, przyjmuje inny odcień. Dlatego stawiając na greige jako bazę, wprowadzasz do wnętrza łącznik, dzięki któremu bez obaw możesz zestawiać ze sobą szarości i beże (zarówno w ciepłych jak i chłodnych odcieniach). Zapewniam cię, że będą płynnie i subtelnie się przenikały, dając jednocześnie nieskończoną ilość możliwości w komponowaniu monochromatycznej palety barw. Greige w naturalny sposób łączy się z innymi kolorami ziemi (biel, szarości, brązy), ale również doskonale współgra z tymi akcentującymi (np. butelkowa zieleń) i pastelami. Jako kolor natury dobrze współgra z drewnem i innymi organicznymi materiałami. W pokoju dziecka sprzyja odpoczynkowi i koncentracji, a najmłodszych wycisza i uspokaja.
Wykreuj wielowymiarową przestrzeń przy użyciu jednego koloru!
Jeżeli myślisz, że przy wykorzystaniu monochromatycznej palety barw nie jesteś w stanie stworzyć wielowymiarowej przestrzeni (tak ważnej przecież dla rozwoju dziecka), mylisz się! Ograniczając liczbę kolorów rozszerzasz jednocześnie wachlarz możliwości związany z dekorowaniem. Trójwymiar i głębię w pokoju dziecka osiągniesz dzięki stosowaniu różnych struktur i faktur (np. wykorzystując do tego tapetę z wyraźnie widoczną teksturą). Nie zapomnij również o niesamowitym efekcie jaki dają tekstylia. Wybierając różne materiały zapewniasz dziecku nie tylko doznania wizualne, ale również sensoryczne. Zasłony, pledy czy dywan w podobnej tonacji, ale wykonane z innych surowców (len, bawełna, wełna) wprowadzą do dziecięcego wnętrza pożądane urozmaicenie. Ta sama zasada dotyczy dekoracji. Zwisające z sufitu ozdoby w tonacji zbliżonej do koloru ścian sprawią wrażenie dynamiki. Tło o ton ciemniejsze od mebli podkreśli ich niepowtarzalne elementy, takie jak frezy czy tłoczenia.
Podsumowanie
Mam nadzieję, że przekonałam cię do tego, że monochromatyczna paleta barw może stanowić doskonałą bazę (i jej rozwinięcie) również w pokoju dziecka. Pamiętaj jednak, aby przede wszystkim zawsze kierować się potrzebami i charakterem małego lokatora. Umiejętnie zastosowana kolorystyka bowiem potrafi czynić cuda!
Zostaw komentarz
Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej Polityka prywatności i Warunki korzystania z usługi serwisu Google.