Pokój dziecka według zasad Montessori okiem pedagoga
Wpis, który właśnie czytasz jest dla mnie osobistą i sentymentalną podróżą. Do napisania go zainspirowały mnie życiowe role, które pełnię i które już odegrałam. Mam na imię Ela. Znasz mnie jako właścicielkę sklepu z meblami i akcesoriami dla dzieci. Ale dla mnie Mały Pokoik to również przestrzeń, w której gromadzę wspomnienia, doświadczenie i snuję wizje. Wizje idealnego dzieciństwa dla wszystkich maluchów. Jestem bowiem mamą z powołania i pedagogiem z wykształcenia. Bazuję na bliskich mojemu sercu zasadach Montessori, które od wielu lat przemycam do przedszkola. To wszystko sprawia, że w Małym Pokoiku nic nie jest przypadkowe. Swoje wybory opieram o praktykę i obserwacje. Dzielę się nimi, bo chciałabym ci pomóc w stworzeniu najlepszej przestrzeni dla twojego dziecka. Takiej, która będzie wspierała jego rozwój, a jednocześnie wywoływała uśmiech i pobudzała ciekawość świata.
Pedagogika Montessori - co to właściwie jest
Słysząc o metodach Montessori, zapewne nie raz zastanawiałeś się, czy opracowane ponad 100 lat temu mogą być skuteczne również dzisiaj. Z pełnym przekonaniem odpowiem twierdząco! Nauka Montessori jest na tyle uniwersalna, że przetrwa każdą próbę czasu. Stawia bowiem w centrum dziecko i jego potrzeby. Wspiera rozwój przez samodzielne działanie i odkrywanie świata. Uczy samodzielności, koncentracji i obcowania wśród innych. Jako rodzic możesz czerpać ze wszystkich filarów, na których się opiera. Możesz również wybrać i wspierać wybrane obszary. Jako pedagog, proponuję zacząć od urządzania pokoju dziecka według zasad Montessori.
Jak urządzić pokój dziecka według zasad Montessori
Zgodnie z metodą Montessori dziecko powinno odkrywać świat wszystkimi zmysłami. To całkiem logiczne prawda? My, dorośli również w ten sposób działamy, kiedy obcujemy z czymś nowym. Dotykamy, oglądamy, wąchamy czy smakujemy. Dlatego powinniśmy zadbać o to by stworzyć dziecku odpowiednie środowisko do eksperymentowania! Jeśli pomyślałeś o wielkich remontowych rewolucjach to nic bardziej mylnego. Pokój w stylu Montessori to miejsce, w którym dominuje prostota pozbawiona “kreatywnych zabawek” narzucających styl zabawy. Dziecko w tak urządzonej przestrzeni ma przedmioty w zasięgu ręki. Wszystko po to, aby maluch mógł odkrywać przestrzeń samodzielnie. Maria Montessori zaleca również rezygnację z gotowych ozdób. Na ścianach powieś zatem oprawione prace dziecka i wykonane przez niego bibeloty. Lustro zamieszczone w zasięgu wzroku pobudzi wyobraźnię i zainicjuje zabawę. Pamiętaj również o roślince doniczkowej. Natura to jeden z filarów zasad urządzania pokoju inspirowanego tym stylem. Ja dzisiaj skupię się na trzech podstawowych obszarach. W mojej opinii stanowią one pierwszy krok do uzyskania przestrzeni w stylu Montessori. Gdybyś jednak chciał na nich poprzestać, zapewniam, że ułatwią i umilą funkcjonowanie zarówno dziecku jak i tobie.
-
Łatwy dostęp do przedmiotów
Jak już wspomniałam w pokoju dziecka urządzonym według zasad Montessori wszystko powinno znajdować się w zasięgu małych rączek. Niskie meble, niewielkich rozmiarów łóżko (lub sam materac), wieszaki na ubranka oraz regały zamontuj do wysokości maksymalnie 1,5 metra. Takie rozwiązanie jest bezpieczne i rozwija samodzielność. Łatwy dostęp do przedmiotów zachęca do korzystania z nich i nie ogranicza wyobraźni. Dawaj dziecku bodźce, ale pozwalaj na ich dowolną interpretację. Zabawki (najlepiej z naturalnych materiałów i o niedosłownym przeznaczeniu) postaw na półkach, a książki umieść w taki sposób, aby ich fronty były widoczne. Według badań dzieci bardziej interesują się czytaniem, gdy widzą okładki i bez problemu mogą po nie sięgnąć. Dlatego wykorzystaj do tego biblioteczki oraz półki, na których książki ustawisz właśnie w taki sposób.
-
Zabawy naśladujące naturalne zachowania (odgrywanie ról)
Nauka przez zabawę. To najciekawszy i najbardziej naturalny sposób nauki. Dziecko zdobywa nowe umiejętności wręcz nieświadomie i nie czuje przy tym większego wysiłku. Czerpie niesamowitą przyjemność. Od rodzaju zabawy zależy to, jakie kompetencje ćwiczy. W pokoju w stylu montessori nie może więc zabraknąć przedmiotów, które będą wspierały u dziecka obszary odpowiedzialne za emocje, samodzielność, kreatywność czy umiejętności społeczne. Zauważyłeś na pewno, że maluchy uczą się najszybciej naśladując dorosłych. W taki właśnie sposób budują prawdziwe umiejętności. Dlatego “zabawa w dom” to ta, która wzbudza największą ekscytację. Zaproponuj dziecku odgrywanie ról. Jednym razem możecie wcielić się w rodzinę myszek, zamieszkującą drewniany domek, innym zamieńcie się rolami i ugotujcie wspólnie obiad. Możecie również zaopiekować się lalą i zabrać ją w wózku na spacer. Puśćcie wodze wyobraźni!
-
Przechowywanie i porządek
Pokój dziecka według zasad Montessori to taki, w którym panuje porządek. To właśnie w uporządkowanej przestrzeni dziecko ma szansę na niezakłóconą zabawę i naukę bez niepotrzebnego rozpraszania. Maria Montessori prowadziła badania nad dziecięcą wrażliwością na porządek. Zachęcam cię do zapoznania się z nimi. Pokrótce jednak powiem ci, że ład w przestrzeni to ład w umyśle. Porządek i przechowywanie przedmiotów w określony sposób powodują, że jesteśmy w stanie je również znaleźć. A to podstawowa potrzeba człowieka. Według Montessori do przechowywania i utrzymania porządku najbardziej sprawdzą się wszelkiego rodzaju kosze. Pomogą ci one w segregacji zabawek, ale również w rotacji nimi. Zadbaj o to, żeby były wykonane z naturalnych materiałów. Pozwól dziecku zdecydować o ich formie i kształcie.
Zakończenie
Stworzenie przestrzeni bezpiecznej i przyjaznej rozwojowi malucha jest warte wiele. Tak jak jednak wspomniałam we wstępie, pokój dziecka według zasad Montessori nie wymaga wielu nakładów. Wprowadzenie drobnych zmian będzie sprzyjało rozwojowi i zwiększy poczucie bezpieczeństwa. Pokój w stylu Montessori to punkt wyjściowy do nauki przez zabawę i przeniesienia jej w otoczenie natury. Czyli zgodnie z metodą słynnej pedagog. Mam nadzieję, że obszary które ci wskazałam zainspirują cię do dalszych zmian samego pokoju dziecka jak i całej przestrzeni w której się porusza. Udanej zabawy!
Zostaw komentarz
Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej Polityka prywatności i Warunki korzystania z usługi serwisu Google.