O tworzeniu przestrzeni bez ograniczeń czyli pokój dziecka gender neutral
Inspiracją do dzisiejszego wpisu jest sytuacja, w której uczestniczyłam kilka dni temu. Otóż wybrałam się z moją córką na długi jesienny spacer. Od jakiegoś czasu trwa u niej fascynacja lalką, przypominającą noworodka. Ułożyła ją więc w miniaturze wózka i z nieskrywaną dumą przemierzała osiedlowe ścieżki. Kiedy trafiłyśmy na plac zabaw podszedł do nas chłopczyk w wieku mojej niespełna dwulatki. Już wcześniej zwrócił naszą uwagę bo na niebieskiej kurtce, spod której wyłaniał się błękitny dres, miał sporych rozmiarów naszywkę w kształcie samochodu. W miejscu na reflektory zostały wszyte świecące lampki! Spojrzał na lalkę i wyciągnął po nią rączki. W tym momencie pojawiła się jego mama i zawstydzając malucha zwróciła mu uwagę. “Michałku, chłopcy nie bawią się lalkami…”
Dlaczego gender neutral?
Z dwóch podstawowych powodów. Wbrew stereotypom i w związku ze swobodą dokonywania przez dziecko wyborów. Michałek otrzymał od swojej mamy jasny przekaz. Opiekuńczość, odpowiedzialność i zdolność współodczuwania są społecznie źle postrzegane. W takim błędnym przekonaniu chłopiec będzie dorastał. Przestrzeń bez ograniczeń to miejsce, w którym każdy maluch ma możliwość rozwoju i kształtowania cech osobowościowych w nieograniczony narzuconymi schematami sposób. To również możliwość aranżacyjnej nonszalancji dla rodziców!
Ofiaruj dziecku czyste płótno i obserwuj jak powstaje najpiękniejszy obraz
Pokój gender neutral to przede wszystkim neutralna baza, którą zaaranżuje samo dziecko. Dziecięcy pokój powinien być pełen ciepła i wzbudzać w dziecku chęć przebywania w nim. Zadbaj więc o to, aby stałe elementy jego wystroju były w kolorze, do którego pasuje większość innych. Ciepłe odcienie lnianej bieli oraz subtelne beże sprawdzą się w tym przypadku doskonale. Neutralne tło daje nieograniczone możliwości eksperymentowania i jest niewzruszone na szybko zmieniające się upodobania dziecka. Pokój, w którym panuje ład i umiar jest doskonałym centrum doświadczalnym, w których maluch uczy się najefektywniej (aby dowiedzieć się więcej na ten temat zajrzyj koniecznie do wpisu dotyczącego pokoju dziecka urządzonego według zasad pedagogiki Marii Montessori).
Dzieci kochają wszelkie zabawy na podłodze. Zadbaj o miękki dywan, stanowiący dopełnienie podstawowego wystroju wnętrza. Pamiętaj, że już od najmłodszych lat dziecko kształtuje swój gust. Nie ograniczaj więc jego przestrzeni stereotypami i obserwuj jak w niebanalny sposób twój maluch łączy kolory i nadaje istotę przedmiotom, których przeznaczenia dotąd nie znał. Neutralna baza to również doskonałe rozwiązanie dla rodziców, dla których płeć dziecka pozostaje niespodzianką do samego rozwiązania, dla rodzeństwa oraz w sytuacji kiedy w planach jest przekazanie pokoju młodszemu członkowi rodziny.
Wybierz meble, które uzupełnią bazę
Meble w przestrzeni bez ograniczeń również powinny być płciowo obojętne, a przy tym stanowić kolorystyczne uzupełnienie neutralnej bazy. Nie inwestuj więc w łóżko w kształcie królewskiej karocy albo wyścigowego bolidu. Zadbaj o to aby meble, w które wyposażasz pokój dziecka były wzorniczo uniwersalne i ponadczasowe. Weź pod uwagę wiek malucha oraz kwestię przechowywania. Postaw na meble występujące w kolekcjach. Z biegiem czasu i wraz z rosnącymi potrzebami dziecka będziesz mieć możliwość rozszerzania podstawowego zestawu o kolejne elementy. Zwróć również uwagę na jakość wykończenia. Dzieci są bardzo spostrzegawcze, a umiejętność dostrzegania przez nie detali zaprocentuje w przyszłości dokładnością i starannością podczas wykonywania różnych zadań.
Zadbaj o nieoczywiste zabawki
Z doświadczenia i obserwacji wiem (jestem zarówno mamą jak i pedagogiem), że dzieci uwielbiają nadawać przedmiotom własne znaczenie. Wzbudzaj więc w dziecku kreatywność podsuwając mu nieoczywiste zabawki. Tak jak nie każda dziewczynka lubi wyłącznie lale i wróżki, tak nie każdy chłopiec jest pasjonatem samochodów i rycerzy. W przestrzeni bez ograniczeń zadbaj o zabawki neutralne płciowo. Klocki, uwielbiane przez dzieci myszki, wieże czy układanki są świetne na początek obserwacji. Wspieraj obszary zainteresowań malucha i pomagaj rozwijać się w tym kierunku, w którym on sam podąża.
Podsumowanie
Pokój neutralny płciowo to miejsce, w którym dziecko ma przestrzeń na swobodne i wolne od stereotypów poznawanie świata. Spraw, aby twój maluch mógł doświadczać, nie ograniczaj jego dziecięcego entuzjazmu i pozwól na wychodzenie poza ramy. A szczególnie te różowe i błękitne!
Zostaw komentarz
Ta strona jest chroniona przez hCaptcha i obowiązują na niej Polityka prywatności i Warunki korzystania z usługi serwisu hCaptcha.