Pokój dziecka inspirowany naturą w 3 odsłonach
Pamiętasz te czasy kiedy chłopcy grali w piłkę nożną na trawie, a nie na konsoli?
I kiedy dziewczynki przygotowywały obiad z liści, w ogrodowych kuchniach skrytych w cieniu drzew? Czasy, kiedy po całym dniu spędzonym na dworzu, włosy pachniały wiatrem, a buzia szczypała od słońca? I w końcu czasy, kiedy w ciepłe letnie wieczory, przy akompaniamencie świerszczy, wypatrywało się spadającej gwiazdy? Przyznaj, to jedne z najpiękniejszych wspomnień z dzieciństwa. Właśnie te w otoczeniu natury. Dlaczego więc nie przenieść tego co najlepsze do wewnątrz?
Wpływ naturalnego otoczenia na rozwój dziecka
Obcowanie z przyrodą ma istotny wpływ na rozwój twojego dziecka. Różnorodność kształtów, tekstur, dźwięków i kolorów stymuluje zmysły. To z kolei pobudza kreatywność i wyobraźnię. Regularny kontakt z naturą inspiruje do twórczej zabawy i nauki. Jednocześnie wpływa na dobry nastrój i samopoczucie malucha.
Natura bowiem zachęca do działania i koi jednocześnie. Nie ma nic lepszego niż rozwój przez interakcję z naturalnym środowiskiem! Myślę, że nie muszę cię dłużej przekonywać do tego, że pokój dziecka inspirowany naturą ma więc same zalety!
Jak wprowadzić naturalny styl do pokoju dziecka
Aranżacja takiego wnętrza nie kończy się jednak wyłącznie na przeniesieniu motywów zwierząt czy roślin w otoczenie dziecka. Aby uaktywnić dobroczynne działanie przyrody wyposaż dziecięcy pokój w jej elementy. Postaw na meble z naturalnych surowców. Wykonane z drewna, rattanu czy bambusa nie tylko posłużą przez lata, doskonale również ocieplą wnętrze. Pamiętaj aby tekstylia wykonane były z naturalnych materiałów takich jak bawełna, len, sznurek czy juta. Ta sama zasada dotyczy elementów dekoracyjnych i zabawek. Tu sprawdzą się wykonane z naturalnych materiałów klocki, przytulanki, piramidki, sortery oraz plecione z trawy morskiej kosze do ich przechowywania. W kwestii kolorystyki kieruj się kolorami ziemi. Naturalne i neutralnie odcienie będą stanowiły doskonałą bazę. Świetnym rozwiązaniem jest również tapeta tematyczna. Zadbaj o to, aby jej wzór był subtelny i nie zdominował pozostałych elementów wyposażenia. Dla ułatwienia przygotowałam dla ciebie 3 schematy, zgodnie z którymi samodzielnie zaprojektujesz pokój dziecka inspirowany naturą. Nie ograniczaj się jednak do samych sugestii. Wzbogać je swoimi pomysłami i upodobaniami małego domownika. Spraw aby poczuł się w swoim królestwie… naturalnie!
Pokój inspirowany oceanem
kolory bazowe: biel, ciepłe odcienie beżu
kolory uzupełniające: szary błękit, szałwia, jasna stonowana zieleń
Wbrew pozorom w tej inspiracji nie wskażę ci koloru niebieskiego jako dominującego. Wody oceanu bowiem niejedno mają oblicze. Chciałabym pokazać ci inną, mniej oczywistą i bardziej subtelną odsłonę morskich klimatów. Kolory bazowe doskonale sprawdzą się na ścianach i meblach. Te uzupełniające wykorzystaj w dodatkach i tekstyliach, takich jak dywany, ozdobne poduszki czy kosze na zabawki. Inspirację możesz czerpać z nowej kolekcji Sea Wonders Loreny Canals, o której szczegółowo pisałam tutaj. Jest nietuzinkowa i wyjątkowa pod każdym względem. Jestem pewna, że znajdziesz wśród jej elementów swoje perełki. Akcentem, który dodatkowo podkreśli morski styl wnętrza może być lampa w kształcie ośmiornicy, której macki zwisają spod sufitu. Pokój dziecka inspirowany środowiskiem oceanicznym jest również odpowiednim miejscem dla akwarium z rybkami. W przypadku starszych dzieci to nie tylko ozdoba. Możecie w ten sposób rozwijać empatię i ćwiczyć odpowiedzialność.
Pokój inspirowany niebem
kolory bazowe: biel, chłodne błękity
kolory uzupełniające: granat, zimny róż
Pokój dziecka inspirowany niebem kojarzy mi się przede wszystkim z lekkością. Tak jak w przypadku oceanu, kolor sklepienia zmienia się w zależności od pory roku, dnia czy pogody. Dlatego oprócz odcieni, z jakimi głównie się kojarzy, dobrałam róż, zwiastujący przymrozek w zimowe wieczory i burzowy granat. Stosuj je do akcentowania drobnych szczegółów. W niebiańskim wnętrzu zadbaj o podwieszane pod sufit elementy. To właśnie one dają wspomniane uczucie lekkości. Im więcej chmurek tym lepiej! Wykorzystaj ich motyw w oświetleniu, zwisających zwiewnych dekoracjach, poduszkach, a nawet półkach. Bawełniane girlandy w kształcie kropli deszczu świetnie skomponują się z tęczą ze sznurka. Niebanalnym tłem dla chmur, deszczu czy tęczy może być odpowiednio dobrana tapeta lub zasłony. Postaw na te ilustrujące ptaki lub owady.
Pokój inspirowany lasem
kolory bazowe: biel, beże
kolory uzupełniające: ciepłe odcienie brązu i butelkowej zieleni
Na pewno wiesz, że leśne spacery mają właściwości terapeutyczne. Samo przebywanie wśród drzew przynosi ukojenie i redukuje stres. Drzewoterapia pobudza kreatywność i wspomaga koncentrację. Tyle dobra na wyciągnięcie ręki - zabierz je do domu! W tej odsłonie dziecięcego pokoju inspirowanego naturą postawiłam dla równowagi na mocniejsze akcenty. Nadal jednak utrzymuję, że stonowane kolory bazowe to najlepsze rozwiązanie, stanowiące tło dla wyrazistych szczegółów. W pokoju z motywem lasu nie może oczywiście zabraknąć drewnianych dekoracji. Mogą to być zarówno samodzielnie zebrane leśne trofea (np. gałęzie czy szyszki) jak i te kupione w sklepie (np. klocki, sortery czy samochody). Stoliki, lampki i krzesełka wykonane ze sklejki dodadzą wnętrzu lekkości. Motyw leśnych mieszkańców uroczo zaprezentuje się na wszelkiego rodzaju tekstyliach, plakatach czy tapecie. Twoje dziecko na pewno doceni również wykonany z naturalnych materiałów namiot. Taka kryjówka to inspiracja do świetnej zabawy, ale również miejsce wyciszenia i relaksu. Wszystkie leśne i nie tylko skarby możecie ukryć w koszach np. w kształcie grzybów.
Zakończenie
Mam nadzieję, że nie masz wątpliwości, że pokój dziecka inspirowany naturą to świetne rozwiązanie nie tylko pod względem wizualnym. Pamiętaj, że sami jesteśmy częścią natury i najlepiej zawsze będziemy się czuć w naturalnym, czyli swoim (!) środowisku.
Zostaw komentarz
Ta strona jest chroniona przez hCaptcha i obowiązują na niej Polityka prywatności i Warunki korzystania z usługi serwisu hCaptcha.