Pokój dziecka z motywem przewodnim - zalety i wady
Ogromna część wspomnień z dzieciństwa umiejscowiona jest w dziecięcym pokoju. Jego wystrój zapada w pamięć na zawsze. Z rozrzewnieniem wracamy w myślach na ulubiony tapczanik i zaglądamy do szafek z zabawkami. Jako rodzice chcemy, aby nasze dzieci również miały najlepsze skojarzenia, z miejscem w którym spędzają mnóstwo czasu. Podczas urządzania dziecięcej przestrzeni pojawia się jednak wiele dylematów. W jakim stylu ją zaaranżować? Jakich użyć kolorów? A może kierować się popularnym w aranżacji wnętrz motywem przewodnim? Zanim podejmiesz decyzję, przeczytaj jakie są zalety i wady takiego rozwiązania.
Zalety pokoju z motywem przewodnim
- Spójna estetyka - zastosuj motyw przewodni, jeżeli chcesz aby w przestrzeni twojego dziecka panowała harmonia. To spore ułatwienie, zwłaszcza jeżeli nie jesteś znawcą stylów i trendów, a projektowanie wnętrz nie jest twoim konikiem. Podążaj więc konsekwentnie za dekoracjami z podobizną ulubionych bohaterów lub przedmiotem zainteresowań dziecka i miej pewność, że nie wprowadzisz do jego przestrzeni niechcianego chaosu.
- Personalizacja pokoju dziecka - pozwól dziecku, aby uczestniczyło w projektowaniu. Poczucie, że ma wpływ na to jak wygląda jego pokój sprawi, że chętniej będzie w nim przebywało. Taka współpraca wpłynie również dobrze na wasze relacje. Dziecko doceni, że liczysz się z jego zdaniem i respektujesz jego potrzeby.
- Ułatwienie dziecku organizacji - motyw przewodni w pokoju dziecka to nie tylko dekoracje. Zadbaj o to, aby elementy wyposażenia były również praktyczne. W pokoju zawładniętym przez piratów wykorzystaj ozdbobne skrzynie do przechowywania zabawek. Wiklinowe kosze mogą pełnić taką samą rolę w przestrzeni miłośnika przyrody.
- Rozwijanie kreatywności dziecka - przebywanie w pokoju zaaranżowanym zgodnie z motywem przewodnim pobudza wyobraźnię dziecka, a także inspiruje do odkrywania i tworzenia. Inicjowanie zabaw polegających na odgrywaniu scenek ma istotny wpływ na jego rozwój. Zadbaj więc o to, aby w przestrzeni malucha znalazły zarówno się przedmioty o określonej tematyce, ale również takie o nieoczywistym przeznaczeniu.
- Stymulowanie zainteresowań - wykorzystaj motyw przewodni związany z pasją twojego dziecka. Otocz je przedmiotami, które znajdują się w sferze jego zainteresowań. Taki zabieg sprawi, że w naturalny sposób będzie rozwijało swoje horyzonty. Pamiętaj, aby nie były to wyłącznie elementy dekoracyjne. Wielbicielowi kosmosu zapewnij np. lunetę, a dziecku z atletycznym zacięciem poręcze do ćwiczeń.
- Ułatwienie adaptacyjne - motyw przewodni może pomóc dziecku w przystosowaniu się do nowego pokoju lub przeprowadzki. Przywiązanie emocjonalne do ulubionej postaci będzie wspierające w ukojeniu stresu związanego ze zmianami i pozwoli dziecku poczuć się bezpiecznie i komfortowo.
Wady pokoju z motywem przewodnim
- Monotonia - motyw przewodni w pokoju dziecka wcześniej czy później stanie się dla niego nudny. Chęć wprowadzania nowych, niepasujących do wystroju elementów zapoczątkuje chaos, a utrzymanie spójnej estetyki nie będzie już możliwe.
- Ryzyko utraty zainteresowania - dzieciństwo jest etapem, w którym dzieci najintensywniej poszukują i eksplorują. Zachwycają się nowymi aktywnościami i bohaterami w ekspresowym tempie. Zanim zdążysz skompletować strój amazonki, twój maluch porzuci już chwilową fascynację końmi na rzecz koszykówki. Dlatego urządzanie pokoju dziecka z motywem przewodnim niesie ze sobą ryzyko utraty zainteresowania dziecka i konieczności zmian. A to wiąże się z wysiłkiem i kosztami.
- Przemijająca moda - tak jak w przypadku utraty zainteresowania, tak również w przypadku zmieniającej się mody istnieje spore ryzyko, że dziecko zapragnie zmian. Zastanów się więc dobrze czy chcesz, aby koniec sezonu modnej bajki zwiastował również remont.
- Zastosowanie zbyt intensywnego motywu - ulubiona postać lub tematyka mogą inspirować i pobudzać dziecko do działania. Mogą również wpływać na dekoncentrację i brak skupienia. Feeria kolorów i zbyt duża ilość drobnych elementów wystroju mogą powodować problemy z odpoczynkiem i snem. Zanim zdecydujesz się więc na umieszczenie wszystkich bohaterów Psiego Patrolu na ścianie pokoju dziecka, przemyśl czy to na pewno dobry pomysł.
- Brak wszechstronności - motyw przewodni w pokoju dziecka może zarówno rozwijać jego kreatywność jak i ograniczać w podejmowaniu innych aktywności i zabaw. Przestrzeń zdeterminowana przez konkretną postać lub tematykę z góry narzuca formę spędzania czasu. Zastanów się czy w okresie najbardziej intensywnego rozwoju dziecka warto podążać w tym kierunku.
- Trudność w dostępności poszczególnych elementów aranżacji - w przypadku mniej popularnych motywów możesz mieć problem ze skompletowaniem wszystkich elementów wystroju wnętrza. W pokoju zaaranżowanym w określonej tematyce brak spójności wprowadza nieład.
Zakończenie
Urządzanie pokoju dziecka powinno uwzględniać wiele zmiennych. Dzieci rosną.
W zawrotnym tempie zmieniają się ich upodobania, a na każdym etapie rozwoju potrzebują innych bodźców. Pokój z motywem przewodnim daje wiele możliwości, ale i ograniczeń. Mam nadzieję, że po zapoznaniu się z zaletami i wadami takiego rozwiązania podejmiesz najlepszą dla twojego dziecka decyzję!
Zostaw komentarz
Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej Polityka prywatności i Warunki korzystania z usługi serwisu Google.