Prosty przepis na pokój poprawiający nastrój dziecka
W jednym z poradników dotyczących projektowania wnętrz przeczytałam o efekcie zastosowania jaskrawożółtych drzwi, prowadzących do pomalowanego na biało pomieszczenia. “Drzwi zachowują się jakby same dla siebie stanowiły źródło światła. Białe ściany wciągają żółty do środka. Ten kolor naprawdę świeci.” Zdałam sobie wtedy sprawę, jak bardzo kolory oddziaływują na otoczenie. Uświadomiłam sobie również, że rzeczywiście w niektórych wnętrzach odczuwam energetyczny skok, a w innych znużenie i rozdrażnienie. Postanowiłam przeanalizować to zagadnienie przez pryzmat najmłodszych. Okazało się, że już drobne triki związane z wykorzystaniem kolorów mogą mieć ogromny wpływ na emocje i nastrój dziecka. Na podstawie moich obserwacji przygotowałam dla ciebie prosty przepis na dziecięcą przestrzeń, która nawet w jesienne pochmurne popołudnia jest radosną odskocznią od szarej rzeczywistości za oknem!
Składniki:
Przepis składa się z 4 składników. Znajdziesz je w każdym sklepie specjalizującym się w tematyce wnętrzarskiej.
- kolory - istnieje cała gama energetyzujących pigmentów! To głównie te, które kojarzą się ze słońcem i jego zabarwieniem w zależności od pory dnia. Należą do niej między innymi żółcienie, pomarańcze, czerwienie i róże. Mają właściwości pobudzające do działania, uruchamiają kreatywność i wyzwalają radość. Dzieci uwielbiają otaczać się kolorami! Wyrażają w ten sposób swój nastrój i emocje. Zastosowanie odpowiedniej palety barw w pokoju dziecka może nieść za sobą dobroczynny wpływ na jego samopoczucie i rozwój.
- kształty - chociaż może ci się wydawać to nieprawdopodobne, kształty w taki sam sposób jak kolory, wpływają na to jak twoje dziecko czuje się pośród otaczających je przedmiotów! Obłe formy wprowadzają do wnętrza harmonię. Wszelkiego rodzaju zaokrąglenia przywołują na myśl kształt słońca, które kojarzy się z ciepłem i radością. Chmurki i balony wnoszą do pokoju dziecka lekkość marzeń i beztroskiego dzieciństwa. Kwiaty natomiast odwołanie do natury i uciechę z przebywania na jej łonie.
- oświetlenie - to wisienka na torcie! Barwa oświetlenia jest równie istotna jak dwa poprzednie składniki. Może wydobyć z nich to co najlepsze, ale również zepsuć efekt starań. Światło podkreśla kolor i jego odcienie. Oddziaływuje również na samopoczucie. Ciepła tonacja jest odpowiednia do zabawy i regeneracji, chłodna sprzyja skupieniu i koncentracji.
- dekoracje - kolorowe dekoracje dodadzą dziecięcemu wnętrzu uroku. Będą jednocześnie stanowiły swoistą lekcję estetyki. Doskonałą ozdobą pokoju dziecka, dzięki której wprowadzisz do niego kolor może być m.in dywan lub pled, ale również jaskrawy puf, girlandy czy plakaty przedstawiające abstrakcyjną sztukę nowoczesną (np. Matisse).
Wykonanie
Wprowadzając do pokoju dziecka kolory i kształty wnosisz jednocześnie do jego wnętrza energię i płynącą z niej radość. Pamiętaj jednak, że ich nadmiar może spowodować odwrotny skutek. Zbyt duża ilość jaskrawych czerwieni lub pomarańczy może wywołać u dziecka uczucie rozdrażnienia i irytację. Intensywne barwy zneutralizuj więc subtelną bazą. Wprowadź balans ciepłymi odcieniami bieli czy chłodnymi błękitami. Kolorowe dekoracje stosuj w formie akcentów w określonej palecie barw. Nie mieszaj zbyt dużej ilości kształtów z całą feerią jaskrawych odcieni. Określ klucz kolorystyczny i stosuj go w różnych motywach. Kształty wprowadzaj na wielu płaszczyznach. Kwiaty na dole pomieszczenia (np. jako wzór dywanu), zaokrąglenia jako formę mebli, a pod sufit podwieś subtelne dekoracje, które dodadzą lekkości.
Podsumowanie
Odpowiednio zastosowane kolory, kształty czy oświetlenie mogą skutecznie wpływać na nastrój i samopoczucie malucha. To szczególnie ważne szczególnie w okresie jesiennej słoty. Zadbaj o to aby przestrzeń dziecka była wspierająca i wprowadzaj je w dobry nastrój każdego dnia!
Cytat: Joyful. Zaprojektuj radość w swoim otoczeniu. Ingrid Fetell Lee
Zostaw komentarz
Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej Polityka prywatności i Warunki korzystania z usługi serwisu Google.